444 34 31
82 Yıldır Sevgiyle Saygıyla Üretiyoruz… Değerlerimizi Yaşatarak Varlığımızı Devam Ettiriyoruz…

Değerlerimizi Yaşatarak Varlığımızı Devam Ettiriyoruz…
Petek pastanesinin öyküsü 1916 – 1917 yıllarında Rusya’da başlamıştır. Bu yıllarda Çamlıhemşinli Hasan Usta’nın Rusya da pastanecilik mesleğine adım atmasıyla yaklaşık bir asrı deviren bir tutkunun temelleri atılmaya başlanmıştır. Hasan ustanın vefat etmesiyle Tevfik usta genç yaşta işletmeyi devralıp bilindik bir marka yaratma yolunda çalışmalarına devam etmiştir ancak Rusya’da Bolşevik ihtilalinden sonra (Ekim devrimi) yaşanan iç savaş sırasında SSCB kurulmadan önce 1922 yıllarda Türkiye’ye göç etmek zorunda kalmıştır.
Türkiye’de o zamanların şartlarında iş imkanı olmadığı için Tevfik usta İran’ nın Tahran şehrine gitmiştir ve Tahran pastanesini açarak ürettiği ürünlerin kalitesinden ödün vermeden, sabırla çalışarak mesleğini devam ettirmiştir. Ürettiği ürünlerin kalitesi İran’ın Şah’ı Rıza Pehlevi’ ye kadar yayılmış ve İran Şahı’na hizmet etmeye başlamıştır.
İran’ da geçen yedi yılın ardından, çıkan iç karışıklıklar nedeni ile pastanecilik mesleğini Türkiye’ de sürdürmeye karar vermiştir. 1939 yılında İran’daki pastanesini İranlı bir ustaya devrederek Hatay’a gelmiştir. Burada bir fırın satın almıştır ve 1942 yılında İskenderun’da pastanesini açmıştır. En fazla dokuz misafir ağırlanabilen pastane aynı zamanda Hatay’ın ilk pastanesidir. Tevfik usta, aynı zamanda da Hatay’ a somun ekmeğini getiren ilk kişi olarak da bilinmektedir.
Tevfik usta ürettiği ürünlerin kalitesinden ödün vermeden 1965 yılına kadar ustalığını devam ettirmiş ve babadan oğula geçen sistem ile oğullarına devretmiştir. 1968 yılından itibaren Petek Pastanesi adıyla hizmet vermeye devam eden pastane; önceki kuşaklardan aldığı bilgi ve tecrübeyi, teknolojik gelişmeler ile birlikte bilim ve tekniğin getirdiği yenilikler doğrultusunda geliştirerek ailenin dördüncü kuşağı tarafından yönetilmeye devam etmektedir.